You are currently viewing Parkiet – gdzie się sprawdzi?

Parkiet – gdzie się sprawdzi?

Parkiet drewniany to podłoga, jaka efektownie wygląda oraz służy poprzez długie lata. Do układania parkietów podłogowych przeważnie stosuje się dąb, jesion, buk i brzozę. Znane są również parkiety z drewna egzotycznego. Parkiet drewniany składa się z poszczególnych klepek. Długość oraz grubość deseczek uwarunkowana jest od wielkości wnętrza i układu, jaki planujemy osiągnąć po ułożeniu desek. Drewniany parkiet na podłogę jest droższy aniżeli panele, natomiast jest mocniejszy oraz nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Na odporność oraz rezultat naoczny parkietu z drewna oddziałuje typ drzewa, metoda ułożenia i grubość klepek.

Parkiet drewniany – jakie drewno wybrać?

Parkiet standardowy produkowany jest przeważnie z krajowych gatunków drzew. Typowy parkiet składa się z deszczułek z litego drewna, nazywanych także klepkami. Dąb, jesion, buk lub brzoza to najpopularniejszy produkt na deszczułki o długości 30 cm. Egzotyczne drewno na parkiet, na przykład jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe oraz sucupira, przeważnie mają trochę większe rozmiary – długość około 50 cm. Klepki powinny mieć grubość 16-22 mm (chociaż wykorzystuje się także cieńsze, choćby 10-milimetrowe).

Dąb jest szczególnie znany, szczególnie ze względu na własną wytrzymałość na wycieranie, twardość oraz stabilność. W miarę upływy czasu ulega ciemnieniu. Drewno jesionowe jest jednak bardziej szlachetne, cechuje się również doskonałym rysunkiem słoi.

Parkiet dębowy oraz parkiet podłogowy sosnowy

Jeszcze więcej osób decyduje się na parkiet dębowy, jaki cechuje się niezwykłą wytrzymałością, trwałością na zniszczenia mechaniczne oraz zagłębienia. Na jego korzyść przemawia także jasna barwa drewna oraz nietypowe usłojenie, jakie zwiększają atuty estetyczne desek dębowych. Z biegiem czasu grube deski dębowe można poddać cyklinowaniu, jakie ma na celu odzyskanie dotychczasowego blasku parkietu dębowego. Naturalny parkiet podłogowy jest zwłaszcza zalecany osobom, jakie mają małe dzieci i uczuleniowcom.

Zalety parkietu

Głównym atutem parkietu jest przede wszystkim jego naturalny, natomiast jednocześnie jakże wyjątkowy styl. Paleta barw, usłojenia i struktury powoduje, iż parkiet nadaje pomieszczeniom elegancką oraz wyjątkową atrakcyjność. Parkiet można wykorzystać zarówno w estetyce tradycyjnej, jak również innowacyjnej. Drewno jest produktem niezwykle przyjaznym, jest ciepłe oraz miłe w dotyku, natomiast dodatkowo przejawia działanie antystatyczne, inaczej nie przyciąga za bardzo kurzu. Sprawdza się dla uczuleniowców. Co istotne, drewno ma także dobre parametry izolacyjne.

Dodaj komentarz