You are currently viewing Drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Podejmując decyzję o modelu oraz kolorze naszych wymarzonych drzwi wewnętrznych będziemy musieli zdecydować; czy w naszych wnętrzach mają się znaleźć drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Czym tak naprawdę różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych? Jaki mają wpływ na funkcjonalność oraz estetykę naszych wnętrz? Artykuł przedstawi najważniejsze różnice na podstawie drzwi wewnętrznych Asilo.

Czym różnią się drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Jaka jest różnica pomiędzy drzwiami przylgowym i bezprzylgowymi? Drzwi przylgowe posiadają charakterystyczne wcięcie tak zwany uskok. To właśnie on po zamknięciu drzwi wewnętrznych zachodzi na ościeżnice. Ten element nazywamy przylgą. Drzwi bezprzylgowe posiadają krawędź w postaci jednolitej płaszczyzny, która po zamknięciu z ościeżnicą tworzy równą powierzchnię. Tego typu rozwiązania nadają całości optycznego powiększenia wnętrza oraz lekkości. Co ciekawe w Polsce zwykle spotykamy drzwi przylgowe zaś w Stanach Zjednoczonych standardowymi drzwiami są bezprzylgowe.

Fakty i Mity na temat drzwi przylgowych i bezprzylgowych

Pierwszym mitem jest stwierdzenie, iż drzwi przylgowe są trwalsze. Ta błędna opinia na dobre zagościła w naszych przekonaniach. Warto zauważyć, iż ramiak drzwi bezprzylgowych, jak i przylgowych jest wzmacniany, dlatego też nie ma obaw o mniej trwałą konstrukcję. Różnicą, jaką zauważamy są właściwości akustyczne. Drzwi przylgowe o tej samej grubości, co bezprzylgowe wykazują większe tłumienie hałasu. Jednak wyposażając nasze wnętrza w standardowe drzwi wewnętrzne o grubości 40 mm, które są wykonane z MDF różnice będą praktycznie niezauważalne.

Kolejna opinia dotyczy bezpieczeństwa. Prawdą jest, iż drzwi bezprzylgowe są bezpieczniejsze od przylgowych. Wyobraźmy sobie sytuację, iż dwójka nasze dzieci bawi się w berka. Uciekając chce zamknąć za sobą drzwi – zaś drugie łapie za nie, aby uniemożliwić ich zamknięcie. Najczęstszym przypadkiem przytrzaśnięcia palcy drzwiami jest sytuacja, kiedy znajdą się one pomiędzy przylgą a framugą.

Czy to prawda, że drzwi bezprzylgowe wymagają ukrytych zawiasów? To pytanie bardzo często pada z ust naszych klientów. Drzwi wewnętrzne Asilo są dostępne również w standardowej wersji z widocznymi zawiasami. Jednak światowi architekci uważają, iż drzwi bezprzylgowe znacznie lepiej prezentują się z zawiasami ukrytymi. Pamiętajmy jednak, iż ukryte zawiasy będą niewidoczne tylko przy drzwiach zamkniętych. Dlatego też wybierając drzwi do pomieszczeń, w których będą one zwykle otwarte weźmy pod uwagę standardowe rozwiązania.

Modne drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe są uznawane za modniejsze, ponieważ zamknięte skrzydło i ościeżnica drzwi tworzą jednolitą płaszczyznę. W drzwiach przylgowych zauważalne jest charakterystyczne przesunięcie skrzydła i ościeżnicy. Jednak zamknięte drzwi praktycznie uniemożliwiają ich rozróżnianie. Drzwi bezprzylgowe polecane są do minimalistycznych i estetycznych form. Brak ramek oraz niewidoczne łączenia sprawiają, iż idealnie wpiszą się one w minimalistyczne wnętrza.