Drzwi zewnętrzne | Drzwi wejściowe
Drzwi zewnętrzne dostępne w naszym salonie wykonane są ze stali, drewna, PCW oraz aluminium. Szeroka oferta i zaspokojenie potrzeb każdego klienta zarówno pod kątem, jakości jak i ceny to dla Romax priorytet. Najpopularniejszym wyborem drzwi zewnętrznych w naszej firmie są drzwi wejściowe stalowe – cechują się one solidnością, trwałością oraz niską ceną. Mają ramę z drewna lub stali pokrytą arkuszami blachy. Mogą być wykończone okleinami drewnopodobnymi lub polakierowane farbami. Dla domów lub mieszkań wymagających większej estetyki polecamy drzwi wejściowe pokryte drewnem lub sklejką. Najefektywniej i najlepiej prezentują się drzwi wejściowe z PCV i drzwi zewnętrzne drewniane. Posiadają one idealne połączenie ceny, jakości i współczynnika przenikania ciepła.
Drzwi wejściowe PCW
Drzwi wejściowe wykonane z PCW wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Współczynnik U wynosi od 1-1,3 W/(m2.K). Drzwi wejściowe tego typu ze względu na swoją cenę zyskują na popularności. Dodatkową ich zaletą, jest możliwość dopasowania ich do okien i rolet zewnętrznych.
Drewniane drzwi wejściowe
Drewniane drzwi wejściowe, stanowią jedno z najdroższych rozwiązań. Drewniane rama lub ościeżnica przykuwa uwagę i dodaje elegancji całemu założeniu. Drzwi wejściowe mogą być w pełni wykonane z drewna lub pokryte fornirem – tj. cienkimi płatami drewna pozyskiwanego z okorowanych drzew. Najczęściej sprzedają się drzwi wejściowe z dębu, sosny i mahoniu. Dodatkowo drzwi drewniane wyróżniają się jednym z najwyższych współczynników U=0,7-0,8 W/(m2.K).
Aluminiowe drzwi wejściowe
Najdroższym rozwiązaniem są aluminiowe drzwi wejściowe. Rama i ościeżnica wykonana z profili aluminiowych oraz skrzydło drzwiowe pokryte arkuszami PCW lub włóknem szklanym – prezentują się elegancko i tworzą zestaw drzwiowy wysokiej jakości. Zwykle spotykamy się z nimi w obiektach u zbyteczności publicznej, ponieważ ich współczynnik ciepła jest na poziomie U = 1,3-1,4 W/(m2.K). Zainteresowanie klientów indywidualnych – aluminiowymi drzwiami wejściowymi rośnie, dlatego też producenci stale pracują nad zwiększeniem izolacji cieplnej. Najlepsze mają współczynnik U na poziomie pasywnym – 0,47 W/(m2.K).
Jak zbudowane są drzwi wejściowe?
Drzwi swoją budową nie należą do najbardziej skomplikowanych konstrukcji w domu. Składają się ze skrzydła drzwiowego, ościeżnicy oraz progu. Skrzydła drzwiowe za pomocą zawiasów zostają zawieszone na ościeżnicy, która zapewnia im prawidłowe działanie. Skrzydło drzwiowe może mieć budowę płytową lub płycinową. Drzwi płytowe są zbudowane z ramy pokrytej płytami. Zwykle są dość grube. Wewnątrz tak powstałego panelu umieszcza się materiał termoizolacyjny. Może być go dużo, więc drzwi będą ciepłe. Wewnątrz skrzydła są wzmocnienia z blachy stalowej lub aluminiowej. Dzięki nim skrzydło jest sztywniejsze, mocniejsze, bardziej odporne na próby włamania i ogień. Najwięcej drzwi na rynku ma budowę płytową. Skrzydło płycinowe też ma ramę, lecz podzieloną na mniejsze pola wypełnione płycinami. Takie drzwi są dekoracyjne, ale zwykle cieńsze. Zawierają mało termoizolacji, są zimniejsze.
Zestaw drzwiowy składa się też z ościeżnicy, na której osadza się drzwi. Pionowe profile ościeżnicy muszą być dostosowane do wagi samych drzwi. Dlatego też ciężkie drzwi stalowe zostaną wyposażone w solidną i masywną ościeżnicę. Zaleca się, aby ościeżnica została również wypełniona materiałem termoizolacyjnym, aby ograniczyć straty ciepła. Kolejnym elementem zestawu drzwi jest próg. W standardzie wykonany jest on ze stali lub aluminium, który również musi zostać wypełniony termoizolacją. Krawędź drzwi wykończona jest uszczelką podwójną lub potrójną. Ich konstrukcja sprawia, iż uszczelki nachodzą na siebie w chwili zamknięcia skrzydła.
Dobre drzwi zewnętrzne tylko w ROMAX
Drzwi zewnętrzne muszą spełniać wymagania budowlane. Przede wszystkim powinny być ciche, szczelne, trwałe i ciepłe. Wielowarstwowa konstrukcja drzwi sprawia, iż wnętrze skrzydła pozwala na umieszczenie dobrej jakości materiału termoizolacyjnego. Wśród powyższych materiałów wyróżniamy piankę poliuretanową, wełnę mineralną czy też popularny styropian. Często grubość drzwi zewnętrznych idzie w parze z ich dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, który nie powinien przekraczać 1,5 W/(m2.K). Dobre drzwi zewnętrzne powinny także mieścić się w 3-4 klasie wodoszczelność i posiadać minimum dwie uszczelki na całym obwodzie. Grube drzwi wypełnione materiałem termoizolacyjnym będą także ciche i skutecznie wygłuszą hałasy dobiegające z zewnątrz. Ich wskaźnik izolacyjności akustycznej RA wynosi zwykle przynajmniej 30 dB. Ponadto dobre drzwi zewnętrzne powinny wyróżniać się minimum 5 klasą trwałości mechanicznej, która daje nam gwarancję na min. 100 tyś cykli otwierań i zamykania drzwi.